רמתם הגבוהה של הפיזיותרפיסטים בישראל ידועה בעולם כולו ומוערכת מאוד בהיבט הבינלאומי. כמו כן, טיפול בפיזיותרפיה במדינת ישראל הינו טיפול שנמצא בתוך סל השירותים לו זכאי כל אחד ממבוטחי קופות החולים- ממש כמו תרופה בסל. אך עם זאת, ישנם הבדלי ידע, ניסיון וגישה בין פיזיותרפיסטים שונים.

נשאלת השאלה, מתי כדאי לפנות לטיפול פיזיותרפיה פרטי?

התשובה הינה פשוטה למדי: טיפולי פיזיותרפיה הניתנים במסגרת הציבורית מוגבלים בהיקפם ומותנים בהפניית רופא. לדוגמא, אם אתה סובל מכאבי גב או ברכיים, מה שכנראה תעשה יהיה ללכת לרופא המשפחה. הרופא יבחן את הכאב/מגבלה ויחליט אם הנך זכאי לטיפולי פיזיותרפיה. במידה ותזדקק לטיפולי הידרותרפיה, תופנה גם לרופא מומחה (אורתופד או נוירולוג), ואז פיזיותרפיסט יבחן את ההמלצה על מנת להחליט אם לאשר את הטיפול או לא.

יש לזכור שהזכאות שלך לטיפולי פיזיותרפיה במסגרת הסל הציבורי, מוגבלת מאוד בהיקפה. כמו כן, מטבע הדברים, המערכת הציבורית עמוסה מאוד וההמתנה בתור לטיפולי הפיזיותרפיה יכולה להיות ארוכה ומייגעת. חשוב להבין שקופות החולים בארץ אשר נותנות לנו שירותים רפואיים, הן הביטוח הרפואי שלנו. קופת החולים מעניקה לנו פוליסה בעלת כללים ברורים ומוגדרים ששווה מאוד לקרוא ולהבין לעומק, ובכך לחסוך לעצמינו “כאב ראש” ועצבים מיותרים. בפרט כשפתוחות בפניך אפשרויות טובות נוספות.

אם כן, אם סל השירותים של כל קופות החולים אכן כולל בתוכו טיפולי פיזיותרפיה, מדוע קיימים מכונים פרטיים לפיזיותרפיה?

טיפול פיזיותרפי, פיזיותרפיה

או במילים אחרות: למה שאני אשלם על שירות שאני זכאי לו בחינם?

מערכת הבריאות הציבורית עמוסה, התורים ארוכים. לעיתים מטופל יחכה לתור שלו בפיזיותרפיה שבועות ואף חודשים ארוכים. בנוגע להידרותרפיה, המצב קשה אף יותר- פעמים רבות הטיפול לא יאושר כלל. אציין כי לגבי שילוב בין שני הטיפולים- הוא אינו קיים ברפואה הציבורית.

כמו כן, הזמן המוקצה לכל מטופל במערכת הציבורית הוא קצר, והיקף מכסת הטיפולים למטופל מוגבל. בנוסף, קיימות רמות ידע, ניסיון וסוגי התמחויות שונות בין המטפלים ולא קיימת בשירות הציבורי אפשרות לבחור את המטפל הספציפי.

לכן, אם אתה עדיין סובל מכאבים וסיימת את המכסה לה אתה זכאי דרך הקופה,  נפתחות בפנייך אפשרויות טיפול נוספות ואף איכותיות יותר. אנסה להביא את המידע באופן ברור ושקוף ככל שניתן:

  1. שב”ן- שירותי בריאות נוספים (כללית מושלם, כללית פלטינום, מכבי זהב, מאוחדת שיא, לאומית כסף וזהב וכד’)- רובינו רכשנו ביטוחים כאלו וכעת זה הזמן לבדוק האם ניתן לבצע דרכם טיפולי פיזיותרפיה באופן פרטי. בכל קופה כללים שונים ולכל קופה תקנון מעט שונה. בדרך כלל הטיפול דרך השב”ן יהיה כרוך בהשתתפות עצמית כלשהיא.
  2. ביטוח בריאות פרטי- מסתבר שבשלב כלשהו בחיים, מישהו (חכם…) שכנע אותנו לרכוש ביטוח בריאות פרטי, או שהקיבוץ שלנו (חכם כבר אמרתי…) רכש ביטוח בריאות עבור חבריו, או שמקום העבודה שלנו רכש באופן קבוצתי (בחוכמה רבה) ביטוח בריאות לעובדיו. אז אם במקרה שלך יש פוליסה שמעלה אבק… זה הזמן להוציא אותה ולקרוא טוב טוב מה כתוב בה.
  3. אם אתה חבר קיבוץ– כדאי לפנות לרכזת הבריאות/ אחראית הביטוחים/ המרפאה ולברר מהן זכויותיך. בקיבוצי המועצה האזורית שער הנגב, רוב חברי הקיבוץ מבוטחים בפוליסות בריאות מצוינות!! פוליסות אלו כוללות ברובן טיפולי פיזיותרפיה פרטיים להם זכאי המבוטח מידי שנה מחדש! כדאי גם לדעת שבשונה מביטוח רכב- בו אתה מתלבט אם לתבוע את הביטוח או לא, משום שלעיתיים תביעתך על נזק לרכב מייקרת את הפוליסה בשנה הבאה-בביטוחי בריאות הפוליסה אינה מתייקרת כלל במידה והשתמשת בה.

לדוגמא: הנך זכאי בכל שנה לסדרת טיפולי פיזיותרפיה!

פעם אחר פעם אני נתקלת במטופלים ששואלים אותי: “איך אקבל את ההחזרים? בוודאי כרוכה בכך בירוקרטיה רבה…. לא יחזירו לי….” וכו’. גם בהיבט זה נדרש ידע ביטוחי בתחום מיצוי הזכויות הרפואיות. כחלק מהשירות הרפואי הניתן למטופל במכון פיזיותרפיה פרטי, ניתן גם ייעוץ ועזרה מעשית במיצוי זכויותיו באופן של הנגשת הטפסים, סיוע במילוי שלהם, הסברים מפורטים על מערכת הבריאות וכדומה.

במכון הפיזיותרפיה שלנו שבמרפאת המומחים, עובדים פיזיותרפיסטים בעלי ידע וניסיון רב שנים והם מומחים בתחומם. זמן הטיפול האישי העומד לרשות כל מטופל הוא ארוך: 45 דקות. המטופל רשאי לבחור את המטפל שלו. כמוכן נהנה המטופל ממגוון טיפולים רחב ביותר תחת אותה קורת גג (תזונה, כושר גופני, טיפול רגשי ועוד). קיימת תקשורת בין המטפלים במטרה לשפר את איכות חייך ובריאותך.  כחלק מהטיפול  הפיזיותרפי, המטופל מקבל הדרכה וידע כיצד עליו לתרגל גם מחוץ לחדר הטיפולים הקונבנציונאלי, והוא זכאי להשתמש במתקני המרכז ביום הטיפול ללא עלות נוספת.

מדובר בתוספת מקצועית משמעותית. כך לדוגמא, אם סיימת טיפול פיזיותרפי בגין כאב גב, מומלץ ורצוי שתיכנס לבריכה ההידרותרפית על מנת לתרגל ולמקסם את השפעת הטיפול עליך. כמו כן, מומלץ ורצוי להשתמש בהטבה שניתנת לך להיכנס ולתרגל בימים שאינם ימי טיפול, בעלות מינימלית ביותר.

לסיכום: אנו עובדים עם מכוני הפיזיותרפיה הציבוריים בשיתוף פעולה מלא ובאמון הדדי, אך אם אתם מרגישים שמגיע לכם יותר, ניתן לקבל טיפולי פיזיותרפיה והידרותרפיה פרטיים ברמה גבוהה, בזמינות גבוהה, ובהשתתפות עצמית נמוכה, ומומלץ לעשות זאת.

 

אשמח לייעץ לכם בהיבט המקצועי ובהיבט הכספי.

עירית צדק, פיזיותרפיסטית והידרותרפיסטית Ms. PT ,

מנהלת תחום שיקום ופעילות גופנית, המרכז ההידרותרפי שער הנגב.