טיפולי פיזיותרפיה והידרותרפיה הינם טיפולים ידועים ומוכרים לכל. שאלה מעניינת שעולה פעמים רבות והפעם נרצה להתעכב עליה- האם לשלב או להפריד בין טיפולי פיזיותרפיה והידרותרפיה? במה נכון להתחיל? ומתי ברצף הטיפול כדאי לשלב אימון בחדר הכושר?

אנו, במרפאת המומחים בשער הנגב (הידרוLife), סבורים כי התשובה הטובה ביותר הינה שילוב. תשובה זו מתבססת על התפיסה כי שיקום מולטי דיסציפלינרי של צוות המורכב מאנשי מקצוע ממספר התמחויות טיפול, נותן את המענה היעיל ביותר, המניב את התוצאות הטובות ביותר, בפרק הזמן הקצר ביותר. בפני מי שפונה לשירות הציבורי או הפרטי לשיקום בפיזיותרפיה ובהידרותרפיה עומדת האפשרות לקבל את אחד מהטיפולים, ללא קשר ביניהם. את הטיפולים ניתן לקבל במקומות שונים ועל ידי מטפלים שונים.

מרפאת המומחים בשער הנגב (הידרוLife), הינו מרכז הנטוע בלב הקהילה. אנו עוסקים בפיזיותרפיה, הידרותרפיה, פעילות גופנית שיקומית וספורטיבית, תזונה, עיסוי רפואי ואף פסיכולוגיית ספורט. כל זאת תחת קורת גג מקצועית אחת. אנו שמים את המטופל במרכז ובכך אנו מעניקים לפונים אלינו הזדמנות ייחודית להתקדם ולהשתקם עד לחזרתו לפעילות מלאה, בהתאם ליכולותיהם האישיות של המטופלים שלנו. כמובן שאנו גאים במיוחד באלו שהמשיכו את דרכם אצלנו כספורטאים בגופם ובנפשם.

לקוחותינו פוגשים צוות של מטפלים מקצוענים ואיכותיים, שיתפרו עבור המטופל את החליפה האישית, ממש על פי צרכיו הספציפיים. בין לקוחותינו: ספורטאי עילית, אנשים העוסקים בפעילות גופנית בריאותית וכל מי שמבקש לעצמו איכות חיים טובה יותר. לקוחותינו בוחרים לפנות למרכז ההידרותרפי בין אם למטרות שיקום בעקבות פציעה ובין אם לאימון גופני לצורך שיפור או שימור הבריאות והיכולות הספורטיביות.

במרפאת המומחים של הידרוLife, אנו מציעים גישה חדשנית המאפשרת לשלב בין מגוון  טיפולים. כך לדוגמא, אדם הסובל משחיקת הסחוסים בברכיים (תופעה שכיחה ביותר הקשורה בעלייה בגיל או בביצוע תנועות חזרתיות תחת עומס), יעבור הערכה מקיפה של מצבו. במרפאת המומחים שלנו, המטופל יפגוש אורתופד מומחה בפציעות ספורט. תוך הקשבה מלאה לצרכי המטופל ובהתאם להמלצות המקצועיות.

כך לדוגמא, אם הפניה למרפאת המומחים שלנו הייתה עקב כאבים חזקים, המופיעים במצב של עומס מינימלי ופעילות לא מאומצת, המטופל יופנה לטיפול הידרותרפי המשלב שתי אבני יסוד המקובלות במצב זה: תנועתיות והפחתה בעומס. בטיפול הידרותרפי שיתקיים בבריכה הטיפולית המחוממת, המטופל יוכל לבצע תנועתיות של הברכיים במגוון מנחים, כולל במנחי עמידה וריצה תוך הפחתה של עד 85% מהעומס במפרקים. כמו כן, למים החמימים מספר יתרונות: אלה יתרמו לשיפור גמישות הרקמות והפחתת כיווץ השרירים ההגנתי (הגורם גם הוא להגברת הכאב), המים מספקים התנגדות מדורגת כך שבתרגול במים, ניתן לחזק את השרירים הרלוונטיים. בשלב הבא, כאשר הכאבים יפחתו בצורה משמעותית, המטופל יתחיל במקביל גם טיפול פיזיותרפי במרפאת המומחים. זאת כדי לתרגל בסביבה הטבעית בה חי האדם- ביבשה, כנגד כח הכובד ומשקל הגוף. כל המחקרים מצביעים על כך שתרגול וחיזוק של התנועות היום יומיות, אותן המטופל מתרגל, הינם הכרחיים לתהליך השיקום.

שלב זה מאופיין בשילוב של טיפולי פיזיותרפיה והידרותרפיה, תוך העלאה הדרגתית של העומס. כשיש שיפור משמעותי בכאביו של המטופל, ניתן להגדיל את המינון של הטיפול הפיזיותרפי ולהפחית את התרגול במים, שתוצאותיו כבר מורגשות היטב. גם בשלב זה, אנו מאמינים בגישת השילוב. כעת, בהנחיית הפיזיותרפיסט ומדריך חדר הכושר, המטופל יתקדם לטיפולים המשלבים טיפול פיזיותרפי ואימון בחדר הכושר, במטרה לשפר את כח השריר ואת הסיבולת שלו. אימון מסוג זה הכרחי כדי למנוע החמרה של מצב המטופל ואף נמצא כיעיל בשיפור לאורך זמן. השאיפה היא שבהדרגה, יוכל המטופל לתרגל באופן עצמאי בחדר הכושר ובבריכה, כשכל הזמן עומד לרשותו הצוות הרב מקצועי המצוי בשטח באופן מתמיד ויומיומי. עד להחלמתו של המטופל והגעתו למצב של איכות חיים טובה.

 

במרפאת המומחים שער הנגב (הידרוLife), ניתן לתאם ייעוץ על ידי פיזיותרפיסט מומחה, ללא תשלום.

מוזמנים להתקשר ל-052-5269611 או לשלוח לנו הודעה בפייסבוק- הידרוLife, המרכז ההידרותרפי בשער הנגב.

עירית צדק, פיזיותרפיסטית והידרותרפיסטית Ms. PT ,

מנהלת תחום שיקום ופעילות גופנית, המרכז ההידרותרפי שער הנגב.

 

***זהו מאמר שני בסדרת המאמרים הנהדרת שלנו, המקיפה את תחום הפיזיותרפיה, בגיליון הבא נתמקד בנושא מיתוסים נפוצים בטיפולי פיזיותרפיה.